Vaša dovolenka vás robí produktívnejšími

sandstrand lozari nordwest korsika

Počet dovolenkových dní je pre každého zamestnanca daný zákonom. Dĺžka je v každej krajine iná. U nás na Slovensku to štandardne bývajú 4 týždne do roka. Dovolenka samozrejme patrí medzi najpopulárnejšie zamestnanecké benefity a niektoré firmy svojim zamestnancov dokonca ešte pridávajú niekoľko dní naviac ako extra motiváciu.

Pozrime sa teda na pár dôvodov prečo by ste na vašu ďalšiu dovolenku rozhodne mali ísť.

Povedzte áno vašej ďalšej dovolenke

Existujú 3 skupiny ľudí, každá so svojim vlastným prístupom k dovolenkám.

 • Tí, ktorí si všetku svoju ročnú dovolenku šetria a vezmú si ju naraz. Toto je typickejšie pre krajiny mimo Európy.
 • Ľudia, ktorí si svoju dovolenku berú po kúskoch a častejšie v priebehu roka
 • Ľudia, ktorí si dovolenku neberú nikdy lebo sa boja, že budú vyzerať lenivo v očiach kolegov či nadriadeného

Na toto existuje jednoduchá odpoveď. Nebojte sa zobrať si pár dni voľna. Je to pre vás len dobré. A ak potrebujete ďalšie dôvody, čítajte ďalej.

 • Zhodli sa na tom odborníci

Výživoví poradcovia hovoria, že ľudia sa počas dovoleniek zdravšie stravujú. Jedia čerstvejšie. Viac zeleniny, ovocia, šalátov a pijú zdravé džúsy a vodu. Na dovolenke sme totiž viac naklonení a pripravení vyskúšať nové jedlá.

Osobní tréneri tvrdia, že keďže majú ľudia na dovolenke viac času, viac športujú a sú náchylnejší na vyskúšanie športov, ktoré by normálne neskúsili.

Psychológovia vravia, že zvuk vĺn a mora má na ľudí upokojujúci účinok, pretože naše telo má čas dostať sa späť do svojho prirodzeného rytmu.

Lekári odporúčajú dovolenky ako prevenciu pred depresiami, vysokým krvným tlakom či infarktom.

 • Dovolenka vás robí produktívnejšími

Zdá sa, že čím viac sú ľudia obklopení technológiou a elektronikou, tým viac sú vystresovaní.

Neustálne pozeranie sa do inboxu kedykoľvek a kdekoľvek ste vám nerobí dobre. Nie, nebudete vyzerať lepšie ak odpoviete na pracovný email hlboko po polnoci. Práve naopak.

Mozog nevie vypnúť a telo je v strehu 24/7.

Dovolenka vám umožní aby váš mozog a telo načerpalo novú energiu. Otvoria a rozšíria sa vám horizonty, zažijete množstvo nových zážitkov a spoznáte ako žijú iné kultúry. A čo je najdôležitejšie, načerpáte silu a zredukujete stres.

 • Prospieva vzťahom

Keď dlho pracujete a ste pod veľkým stresom, môžte mať pocit že zanedbávate svoju rodinu a priateľov. Komunikácia sa stáva veľmi obmedzenou a robotickou. Vety a slová sa skracujú a na emaily odpovedáte pri najlepšom len veľmi v krátkosti. Problémy a nedorozumenia sa vždy najlepšie riešia kvalitnou komunikáciou, takže ak začínate mať pocit že sa z vás stáva robot, je najvyšší čas zobrať sa a spolu s rodinou alebo v kruhu priateľov ísť niekam kde budete mať možnosť zbaviť sa stresu a pozrieť sa na veci s odstupom. Po návrate budete schopní nahradiť robotické odpovede kvalitným dialógom. Problémy sa budú riešiť oveľa jednoduchšie a hlavne rýchlejšie.

 • Je to dobré pre balans medzi životom a prácou

To akí šťastní a produktívni ste v práci má obrovský vplyv na váš život mimo práce. Snažte sa pravidelne si nájsť čas niekam ísť ( či už je to len denný výlet, víkend mimo mesta alebo dlhšia dovolenka) a strávte tento čas s rodinou a priateľmi, venujte sa športu ktorý máte radi alebo navštívte kultúrne podujatie.

Využite vašu dovolenku naplno. Je to benefit pre vás, aby ste vy mohli následne byť benefitom pre vášho zamestávateľa.

 

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na povinné pole.