Pred pár dňami som mala možnosť zúčastniť sa seminára o kreativite, ktorý zorganizoval môj kolega. Seminár nebol veľký, okrem mňa tam bolo len ďalších 5 ľudí, ale o to viac bol osobný. Naozaj som si tie 4 hodiny ktoré som na ňom strávila plne užila. Samozrejme že som sa aj veľa naučila, nielen o kreativite samotnej ale ako môže byť nápomocná pri riešení problémov a otvoriť horizonty či už v osobnom alebo profesionálnom živote.
Dovoľte aby som sa s vami teda podelila o pár cenných rád a tipov.
Koľko krát ste túto vetu počuli? Veľmi často. Nie je to však pravda. Všetci sme kreatívni, i keď si to častokrát neuvedomujeme.
Kreativita má 3 základné pravidlá
Tým pádom vám to bude slúžiť ako neustálna pripomienka že sa tým musíte zaoberať a musíte tomu venovať svoj čas a energiu. Ak to nebude napísané, budete váš problém odkladať na neskôr čo môže jednoducho skĺznuť na nikdy.
Ak na problém neviete nájsť riešenie vy sami, nájdite si skupinu ľudí (vaši kolegovia, rodina či priatelia) a poproste ich o radu. Možno váš problém nevyriešia za vás ale celkom určite vám minimálne poradia alebo poskytnú ich uhol pohľadu. Práve to vám môže pomôcť s riešením.
Najprv si na papier napíšte 10 možných riešení vášho problému. Potom ďalších 5, a potom ešte 5. Budete prekvapení koľko nápadov dokážete vygenerovať i keď ste si mysleli že ste už vyčerpali svoju kreatívnu studnicu. Ak budete takto pokračovať dostatočne dlho, zrazu budete mať 100 nápadov ako váš problém vyriešiť. A to ste si mysleli že nie ste kreatívny.
Predstavte si že niekto vám povie že máte napísať ďalších 5 riešení na váš problém, ale s rozdielom, že by ten problém za vás prevzal on. Znova vygenerujete ďalších 5 riešení. Toto sú vaše nápady a nikoho iného. Predstava že problém za vás prevezme niekto iný prinútilo váš mozog aby zapojil svoj kreatívny potenciál na plné obrátky.
Ak ste pod stresom, nemôžte sa plne koncentrovať v podstate na nič, a nie to ešte na riešenie problémov. Pokúste sa nájsť aktivity (prechádzka v lese, štrikovanie, cvičenie, čitanie či písanie) ktoré vás ukľudnujú a po ktorých sa znova dokážete plne sústrediť na riešenie problémov.
Každý problém s ktorým sa stretnete si napíšte na papier. Vedľa neho napíšte číslo na koľko percent chcete tento problém vyriešiť. Ak je to menej ako 70%, nie je to niečo čím by ste sa mali ihneď zaoberať. Ak je ale číslo vyššie ako 70%, snažte sa problém vyriešiť čo najskôr.
Týchto 6 bodov ma na seminári zaujalo najviac. Určite budem mnohé z nich praktizovať aj v mojom profesionálnom živote. Dúfam že aj vďaka tomuto článku som aj vás podnietila k vyskúšaniu niektorej z vyššie uvedených techník. Čokoľvek čo urýchli riešenie problémov je predsa dobré, či nie?
Komentáre