Ste kreatívní, len si to častokrát neuvedomujte

msp_0804_0265-1

Pred pár dňami som mala možnosť zúčastniť sa seminára o kreativite, ktorý zorganizoval môj kolega. Seminár nebol veľký, okrem mňa tam bolo len ďalších 5 ľudí, ale o to viac bol osobný. Naozaj som si tie 4 hodiny ktoré som na ňom strávila plne užila. Samozrejme že som sa aj veľa naučila, nielen o kreativite samotnej ale ako môže byť nápomocná pri riešení problémov a otvoriť horizonty či už v osobnom alebo profesionálnom živote.

Dovoľte aby som sa s vami teda podelila o pár cenných rád a tipov.

Ale veď ja nie som kreatívny…

Koľko krát ste túto vetu počuli? Veľmi často. Nie je to však pravda. Všetci sme kreatívni, i keď si to častokrát neuvedomujeme.

Kreativita má 3 základné pravidlá

 • Mať cieľ. Mať jasno v tom čo chceme dosiahnuť.
 • Mať mantinely. Jednoducho mať nejaké pravidlá ktoré nechceme a nesmieme prekročiť aby to nemalo negatívný dopad na našu kreativitu a tým aj schopnosť riešiť problémy.
 • Mať nastavený postup ako problémy kreatívne riešiť aby sa dosiahol cieľ.

Každý problém má riešenie

 • Vždy si každý problém napíšte na papier

Tým pádom vám to bude slúžiť ako neustálna pripomienka že sa tým musíte zaoberať a musíte tomu venovať svoj čas a energiu. Ak to nebude napísané, budete váš problém odkladať na neskôr čo môže jednoducho skĺznuť na nikdy.

 • Pamätajte si že každý problém má riešenie

Ak na problém neviete nájsť riešenie vy sami, nájdite si skupinu ľudí (vaši kolegovia, rodina či priatelia) a poproste ich o radu. Možno váš problém nevyriešia za vás ale celkom určite vám minimálne poradia alebo poskytnú ich uhol pohľadu. Práve to vám môže pomôcť s riešením.

 • Generujte nápady

Najprv si na papier napíšte 10 možných riešení vášho problému. Potom ďalších 5, a potom ešte 5. Budete prekvapení koľko nápadov dokážete vygenerovať i keď ste si mysleli že ste už vyčerpali svoju kreatívnu studnicu. Ak budete takto pokračovať dostatočne dlho, zrazu budete mať 100 nápadov ako váš problém vyriešiť. A to ste si mysleli že nie ste kreatívny.

 • Preneste zodpovednosť

Predstavte si že niekto vám povie že máte napísať ďalších 5 riešení na váš problém, ale s rozdielom, že by ten problém za vás prevzal on. Znova vygenerujete ďalších 5 riešení. Toto sú vaše nápady a nikoho iného. Predstava že problém za vás prevezme niekto iný prinútilo váš mozog aby zapojil svoj kreatívny potenciál na plné obrátky.

 • Nájdite vnútorný pokoj

Ak ste pod stresom, nemôžte sa plne koncentrovať v podstate na nič, a nie to ešte na riešenie problémov. Pokúste sa nájsť aktivity (prechádzka v lese, štrikovanie, cvičenie, čitanie či písanie) ktoré vás ukľudnujú a po ktorých sa znova dokážete plne sústrediť na riešenie problémov.

 • Spočítajte si to

Každý problém s ktorým sa stretnete si napíšte na papier. Vedľa neho napíšte číslo na koľko percent chcete tento problém vyriešiť. Ak je to menej ako 70%, nie je to niečo čím by ste sa mali ihneď zaoberať. Ak je ale číslo vyššie ako 70%, snažte sa problém vyriešiť čo najskôr.

Týchto 6 bodov ma na seminári zaujalo najviac. Určite budem mnohé z nich praktizovať aj v mojom profesionálnom živote. Dúfam že aj vďaka tomuto článku som aj vás podnietila k vyskúšaniu niektorej z vyššie uvedených techník. Čokoľvek čo urýchli riešenie problémov je predsa dobré, či nie?

 

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na povinné pole.