4 slávne metódy time manažmentu, ktoré nakopnú vašu produktivitu

 

stunning lifestyle imagery for modern creatives... check out another scenery / perspective

Všetci máme rovnakých 24 hodín a predsa niektorí z nás stihnú prácu aj za troch, zatiaľ čo iný majú permanentný problém s dodržiavaním deadlinov. Ako teda pracovať menej a dosiahnuť viac?

Buďme efektívni, nestrácajme čas hľadaním riešení. Radšej využime výsledky ľudí, ktorí sa produktivitou práce zaoberajú už dekády či už to boli firmy, ekonómovia, nadšenci či vedci.

Toto je výber najznámejších a najpoužívanejších techník manažmentu času:

  1. GTD (Getting things done)

Jedna z najpopulárnejších metód, vytvorená guruom časového manažmentu Davidom Allenom. Celá metóda je pomerne obsiahla a jej vysvetlenie by bolo na viac ako jeden krátky článok. Obsahuje však jednoduchú techniku, ktorá je okamžite aplikovateľná a má potenciál priniesť ohromné výsledky. Nazýva sa Pravidlo 2 minút.

Ako na to v skratke: Ak dokončenie úlohy trvá menej ako dve minúty, neodkladajte ju, ale vybavte ju okamžite. Rozdeľte si aj veľké úlohy na malé krôčiky, ktoré trvajú menej ako dve minúty.

Ak sa chcete stať lepší spisovateľom, napíšte aspoň jednu vetu, kedykoľvek vám napadne. Keď sa rozbehnete, občas sa zastavíte aj po hodinke písania. Ale jedna veta vám pomôže začať.

Chcete žiť zdravšie? Venujte iba 2 minúty rýchlemu cvičeniu, kedykoľvek, keď máte počas dňa čas. Alebo zjedzte kúsok ovocia.

Malé kroky nestoja námahu, no ak sa nazbierajú, môžu priniesť veľké výsledky.

  1. Technika Pomodoro

Celá myšlienka Pomodoro techniky je založená na vedeckom poznatku, že mozog nie je schopný sústredenej práce nepretržite viac ako 25 minút. Po tejto dobe začne pozornosť veľmi prudko klesať a človek je neporovnateľne menej výkonný.

Ako na to v skratke: Pracujte intenzívne 25 minút a potom prácu vystriedajte 5 minútami oddychu. Pri každej 5 minútovej prestávke si urobte čiarku. Pri štvrtej čiarke si dajte dlhšiu – minimálne 15 až 30 minútovú prestávku. Takto saj mozog udržiava celý čas čerstvý a výkonný.

  1. Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo hovorí o tom, že 80 % úloh je možné stihnúť za 20 % času, ktorý máme k dispozici. Zvyšných 20 % úloh bude trvať 80 % času.

Ako na to v skratke: Na základe tohto princípu si rozdeľte úlohy do dvoch skupín, pričom prvej skupine priraďte vyššiu prioritu. Až keď máte úlohy z prvej skupiny a zvýši sa vám čas, venujte sa zvyšným.

  1. Technika Domino

Ak v hre Domino, zatlačíte na správnu kocku, spustí sa reťazová reakcia a postupne spadnú všetky ostatné. Pritom stačilo vynaložiť minimálnu námahu, pohnúť jedinou kockou. Podobnou logikou funguje aj metóda Domino:

Ako na to v skratke: Vyberte si prioritne činnosť, ktorú stačí spraviť raz, ale efekty z nej budú plynúť dlhodobo. Takouto činnosťou môže byť napríklad napísanie knihy, keď autorovi dlho po jej napísaní plynú autorské honoráre.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.