Zen a umenie produktivity

stiahnuť (2)

 

Zen sa snaží zjednodušiť myseľ. Snaží sa vynechať rôzne koncepty. Myseľ začiatočníka ma mnoho možností. Myseľ pokročilého jednoducho vie.“

V Japonsku, lukostreľba nie je len šport, kde je hlavným cieľom trafiť stred terča.

Lukostreľba tam v prvom rade mala za úlohu trénovať myseľ. Ak chcel byť niekto v lukostreľbe naozaj majstrom, len technické znalosti mu nestačili. Iba tí, ktorí sa priblížili stavu čistoty a prázdna dokázali prekonať samých seba a šíp tak mohol spontánne zasiahnuť cieľ.

Avšak lukostreľba je len jedným z mnohých populárnych a tradičných aktivít kde sa dá praktizovať umenie Zen. Šermiarstvo, kaligrafia, čajová slávnosť alebo aranžovanie kvetov sú ďalšie príklady a prístup Zenu možno praktizovať aj v každodenných aktivitách modernej doby.

V podstate je to veľmi jednoduché. Aby ste mohli vyprodukovať kvalitnú prácu, musíte sa zbaviť všetkého napätia, všetkých nepotrebných vecí, ktoré nemajú nič spoločné s tým, čo momentélne robíte.

Jeden zo 4 ľudí sa v súčasnosti cíti vyčerpaný alebo na pokraji vyhorenia. Naučiť sa, ako nájsť jednoduchosť v každodennom chaose našich životov je základným faktorom produktivity.

Takže, čo sa dá urobiť preto, aby sme našli pokoj na našich pracoviskách a stali sa tak viac efektívnymi?

Je to o povedomí. Trieštenie pozornosti na viacero vecí odčerpáva energiu. Koľkí z nás čítajú noviny alebo surfujú po internete počas jedenia? Alebo sa rozprávame s priateľmi a odpovedáme na emaily počas práce? Telefonujeme počas šoférovania? Technológie nám v mnohom pomáhajú, ale zároveň nás oberajú o náš čas a pozornosť. Všetky tie notifikácie, reklamy, tok informácií vo všeobecnosti.

Sme v podstate vychovaní robiť viacero vecí naraz. Zoberme si len to, ako rýchlo sa začneme nudiť, ak len tak sedíme a nič nerobíme. Naša rýchla myseľ miluje riešenie problémov a neustále myslenie, skákanie od jednej myšlienky k druhej.

Tu je riešenie – striedajte obdobia maximálnej sústredenosti s krátkymi obdobiami skutočného oddychu. Mozog, tak ako každý iný orgán, je najefektívnejší, keď má možnosť si po práci oddýchnuť.

Ponúkame pár tipov ako “Zen postoj” preniesť do každodenného života.

 1. Dokončite vašu najdôležitejšiu úlohu dňa do 11:00 doobeda. Vaša pozornosť je v tomto čase na svojom maxime.
 2. Robte každú aktivitu bez prerušenia po dobu cca 60 minút, no maximálne 90 minút. Počas tejto doby sa snažte odolať rôznym vyrušeniam. Potom si však doprajte pár minút na obnovu. Počas prestávky sa snažte nerobiť nič, čo by vyžadovalo aktívne myslenie- ako napríklad: čítanie knihy alebo rozhovor. Namiesto toho sa radšej sústreďte na svoje dýchanie, na svoje momentálne pocity, chodťe sa poprechádzať alebo si urobte šálku čaju. Stále sa sústreďujte na každý váš pohyb. Jednoducho si uvedomujte, čo momentálne robíte. Budete prekvapení koľko energie vám táto aktivita vráti späť.
 3. Nenechajte sa rušiť vecami, ktoré nie sú dôležité. Úplne sa odpojte od internetu (samozrejme iba ak ho nepotrebujete k práci) až dovtedy, pokiaľ nebudete mať urobenú všetku dôležitú prácu. Žiadne emaily, žiadne rozhovory, žiadne noviny, žiadne surfovanie na internete a žiadne notifikácie.
 4. Kontrolujte si svoju emailovú schránku len 2 krát denne. Raz na obed a potom až okolo 4 popoludní. Vytvorte si automatickú emailovú odpoveď s ospravedlnením pre vašich zákazníkov a kolegov, že kvôli pracovnej vyťaženosti odpovedáte na email len 2 krát denne.
 5. Využite strategické “minispánky” alebo 10 minútové meditačné prestávky.  Krátky spánok trvajúci 20-30 minút tesne po obede urobí s vašou pozornosťou doslova zázraky. Krátky spánok alebo meditácia zrelaxuje vašu myseľ a vráti vám produktivitu, akú ste mali na začiatku dňa.
 6. Pravidelne si berte dovolenky. Aj niekoľkokrát ročne. Ľudia nie sú roboty. Naše prirodzené pracovné procesy sa veľmi podobajú tomu, ako pracujú naše svaly a orgány. Kontrakcia a relaxácia. V pravidelných intervaloch. Čím väčšia relaxácia, tým silnejšia môže byť kontrakcia. A to je dôvodom, prečo by ste počas dovolenky mali úplne vypnúť od pracovných povinností.
 7. Upracte si svoj pracovný priestor. S čistým a jednoduchým pracovným prostredím sa vám podarí viac a kvalitnejšie sa sústrediť na vaše pracovné povinnosti. Odstráňte všetky veci, ktoré vás rozptyľujú či už na vašom stole alebo v počítači a to sa následne odrazí i na vašej mysli. Tu je detailná infografika ako na to.

Týchto 7 krokov vám prinesie očistu mysle a zvýši vašu pozornosť. Nerozptýlená pozornosť sa odteraz môže plne sústrediť na ciele stojace pred vami. Váš cieľ sa odohráva v tomto okamihu, práve v tento moment môžete vytvoriť vaše veľké dielo. A potom aj šíp zasiahne cieľ.

 

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na povinné pole.