Kreatívny vs. Výkonný: Ako má vyzerať ideálne pracovné prostredie? (Infografika)

infografika_-pvc_720

To, ako si človek usporiada svoj pracovný priestor, priamo vplýva na jeho schopnosť robiť určitý typ práce, ukazujú viaceré výskumy.

Niektoré typy prostredí napomáhajú skôr kreatívnemu prístupu k práci. Iné budú podporovať vašu pozornosť, bdelosť a schopnosť sústrediť sa na monotónnejšie úlohy, kde sa vyžaduje práve výkon.

Naša infografika vám pomôže zorientovať sa v tom, ako si vytvoriť pracovné prostredie, ktoré sa hodí k typu práce, ktorú robíte:

Kreatívne typy prác

Creative work space

Kreatívne pracovisko

Hodiny na stenePracujte v noci. Viaceré výskumy ukazujú, že mozog pracuje kreatívnejšie, keď ste mierne unavení.

Okno – Kreativita narastá pri tlmených svetlách. Je potvrdené, že už len pomyslenie na tmu stimuluje kreativitu.

Alkohol (napr. pohár vína) – Malé množstvo alkoholu (do 0,75 promile) utlmuje aktivitu v tých centrách mozgu, ktoré slúžia na koncentráciu a “oslobodzuje” centrá predstavivosti, ktoré sa tak stávajú aktívnejšie.

Stôl – Najnovšie výskumy ukazujú, že neporiadok v skutočnosti kreativitu podporuje. Ľudia pracujúci v neporiadku boli v testoch až o 28% kreatívnejší ako tí, ktorí pracovali v upratanom prostredí.

Farba – Obklopte sa správnymi farbami. Žltá inšpiruje a napomáha tvorivosti. Najvýraznejší vplyv, ale maju sýtosť a intenzita farby – jemné a tlmené farby spôsobujú uvoľnenejšiu náladu.

Hudba (napr. gramofon) – Jemná muzika (bez hlbokých bassov a ostrého zvuku) alebo aj jemný ruch z okolia napomáhajú tvorivosti. Pre spisovateľov a povolania, v ktorých treba pracovať so slovom sú vhodné skôr inštrumentálne skladby.

Produktívne typy prác

Productive work space

Produktívne pracovisko

Hodiny na stene – Pracujte počas dňa. Mentálna bdelosť vhodná pre analytický typ práce dosahuje svoj vrchol okolo 10 hodiny ráno. Po 22-hej hodine pozornosť naopak začína prudko klesať.

Okno – Vystavovanie sa dennému svetlu pomáha prebudiť mozog a telo, zlepšuje reakčnú dobu a navyše slúži ako prevencia pred depresiami.

Káva – Kofeín je najrozšírenjší stimulant. Zvyšuje bdelosť, znižuje ospalosť a udržiava pozornosť.

Stôl – Upratať si stôl pomáha v lepšej sústredenosti, zvyšuje produktivitu a ušetrí čas, ktorý sa márni na hľadanie informácie alebo konkrétneho predmetu.

Farba – Modrá farba napomáha výkonnosti pri administratívnom type prác. Čo sa týka intenzity farby – svetlejsie a sýtejšie farby vo všeobecnosti zvyšujú pozornosť.

Hudba (napr. gramofon) – Pri stereotypnejších povolaniach, kde sa vyžaduje najmä výkon, je vhodné počúvať najmä hudbu, ktorá danému človeku zlepšuje náladu. Dobrá nálada je kritický faktor vyššej produktivity.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.