7 princípov, ktoré z vás spravia úspešnejšieho človeka

 

14317065848_2b468ef49a_b

Rady od úspešných ľudí, bez ohľadu na historické obdobie, kedy pôsobili, alebo povolania, ktoré vykonávali, sa často opakujú a v mnohom sa podobajú. Samozrejme, že len poznať tieto zásady nestačí. Ak chcete schudnúť, kľuky za vás nikto neurobí. Aj tieto pravidlá fungujú len vtedy, ak sa nimi aj naozaj riadite.

Ak si ale týchto sedem pravidiel plne osvojíte, odmenou bude posun vo vašom živote v mnohých ohľadoch na vyššiu úroveň.

Obviňovanie, výhovorky a sťažovanie sú strata času.

Ľudia, ktorí toho veľa dokázali majú spoločné to, že väčšinou nestrácali čas hľadaním dôvodov, prečo sa niečo nedá, ale prebrali zodpovednosť za svoj osud a pátrali po spôsoboch, ako svoju situáciu zmeniť k lepšiemu.

Držte sa v tomto prípade slov Dalajlámu XIV:

“Ak má problém riešenie, nemá zmysel si robiť starosti. Ak riešenie nemá, starosti nepomôžu.”

Rozhodnite sa, čo chcete.

Ako deti sme väčšinou presne vedeli, čo chceme. Nerobilo nám problém vyjadrovať naše priania a potreby. Časom sme sa však naučili, ako sa “slušne” správať, čo sa patrí a čo nie, aby sme splnili očakávania ostatných. Mnohí mladí ľudia študujú odbor, ktorý ich nebaví, aby si našli prácu, ktorá ich baví ešte menej. Na otázky sme sa naučili odpovedať: “Neviem”, “Je mi to jedno”, namiesto toho, aby sme pátrali po tom, čo nás skutočne robí šťastnými.

Skúste si napísať na papier, ako by mal vyzerať váš ideálny život a porozmýšľať nad príčinami, prečo ste sa odklonili od svojich predstáv.

V situáciach hľadajte príležitosti.

Úspešní ľudia sú nevyliečiteľní optimisti. Aj keď sa im prihodí niečo “zlé”, hľadajú v tej situácii zárodok niečoho lepšieho. Sústredia sa skôr na pozitíva, ako negatíva. Ak sa nastavíte na pozitívne vnímanie a postoj k životným situáciám, prirodzene vám to rozšíri obzory. Začnete vidieť príležitosti, tam kde predtým boli iba prekážky.

Stanovte si presne definované a ohraničené ciele.

Nejasné ciele vedú k nejasnému výsledku. Nájdite si cieľ, ktorý bude dostatočne veľkým sústom, aby vás nadchol a motivoval a zároveň skrýval určitú mieru nepohodlia. Takéto ciele

ované a ohraničené ciele.skrývajú príležistosť ku vášmu osobnostnému rastu, posunú vás a váš život na vyššiu kvalitatívnu úroveň. Ak máte vybratý svoj prelomový cieľ, dajte ho na papier a jasne stanovte konkrétne kroky, časový rámec a kvantitu (kilá, centimetre, body, doláre) toho, čo chcete tak, aby ste vedeli svoj cieľ presne odmerať.

Spojte sa s niekým, kto už dokázal to, čo chcete vy.

V dnešnom svete platí, že všetko tu už bolo. V podstate čokoľvek sa rozhodnete urobiť, sa už podarilo niekomu pred vami. Nebojte sa poprosiť odborníka vo vašej oblasti o radu, väčšina ľudí rada hovorí o sebe a o tom, ako sa im niečo podarilo. Prípadne sa môžete s takouto autoritou dohodnúť, že jej zadarmo s niečim na oplátku pomôžete. Bohatí ľudia sa neustále učia od tých najlepších.

Nebojte sa podeliť sa o svoje bohatstvo.

Dávajte viac a dostanete viac. Bohatí ľudia sú v skutočnosti veľmi štedrí. Bill Gates dal na charitu 7 miliárd dolárov, podobne Mark Zuckerberg nedávno oznámil, že plánuje dať na charitu 99 percent svojho majetku.

Ak sa podelíte o svoje bohatstvo (nemusí ísť len o peniaze, môžu to byť aj vaše znalosti, schopnosti, informácie, čas, služby) so spoločnosťou, v ktorej žijete, všetci získaju viac a nakoniec to bude znamenať prínos aj pre vás samých. Aj keby vám bol odmenou len dobrý pocit.

Najlepší čas, kedy sa do toho pustiť je TERAZ. Jednoducho začnite.

Najväčšou chybou je čakať na vhodnú príležitosť. Množstvo ľudí vecí odklada, pretože sa vyhovára na to, že ešte nie sú dostatočne pripravení, ešte neovládajú dokonale všetky znalosti, nemajú dostatok skúseností, ešte sa potrebujú najprv niečo naučiť a podobne. Jednoducho začnite, a všetko potrebné sa naučíte po ceste.

“Najskôr skočte z útesu a cestou dole si skontrolujte krídla.”

Ray Bradbury,

autor sci-fi a fantasy literatúry

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.